Athletics New Zealand Weekly Round up

Published
10/02/2019

Athletics New Zealand Weekly Round up. This week's edition includes:


New Zealand Track and Field Meetings including the Porritt Classic, the Steeplechase Championships, and the Ness Cup Meet
International results from the USA, Poland, Germany, Japan and Australia
Road and Trail race results from around the country

Events: Coming Up

FEBRUARY 2019
16 Feb New Zealand Distance Carnival & New Zealand 10,000m Championships (Auckland)
16-17 Feb New Zealand Combined Events Championships (Christchurch)


MARCH 2019
1-3 Mar New Zealand Masters Track & Field Championships (Timaru)
2 Mar Sir Peter Snell International Track Meeting (Whanganui)
6 Mar Lincoln University Street Athletics Festival (Christchurch)
8-10 Mar Jennian Homes NZ Track & Field Championships (Christchurch)
21 Mar Sir Graeme Douglas International (Auckland)


APRIL 2019
13 Apr Vertical Pursuit, Auckland



See the full National Events Calendar here.
New Zealand Track and Field Meetings
HAMILTON
Porritt Classic, Porritt Stadium – 9 February 2019


The finish to the women’s 1500m provided the highlight of the meeting with Katherine Camp holding on to narrowly win in a personal best 4:15.14 from Camille Buscomb 4:15.42 who edged out Angie Petty by five hundredths of a second for second in 4:15.42.


Aimee Ferguson who had earlier won the girls 1500m in 4:45.42 provided the early pace before leaving Camp, Buscomb and Petty to battle it out. Camp took up the pole position and maintained the lead over the second half of the race. It was a three second improvement for Camp on her previous best recorded in the UK nearly three years ago. Camp, who is based in Christchurch and coached by Maria Hassan, said that she was very happy with the outcome.


“It went right to the line and it was good having those two on my shoulder pushing me along and it was really good to see so many in the field, not often do we get a big field like that in New Zealand,” she said. The just turned 27 year old who is eying the 800/1500m double at the nationals said that a solid winter training is paying dividends. “I did a lot of endurance 10ks and things so it’s paying off,” she added.


After being out of action last season with injury Jacob Priddey is back with a vengeance, outgunning a strong 1500m field to win in 3:51.66. Matthew Taylor was second in 3:52.17 with Samuel Bremer third in 3:52.31. Priddey was delighted with the win.


“I’m shocked myself, it was really good. Just finally getting some consistent training in and a bit of belief in the end,” he said. “I’ve always struggled with my finish and I’ve been working on that a bit and it paid off.” The 22 year old is now back in Hamilton after a stint in Dunedin.


“I was really injured last track season and missed everything and so this winter I was building up and so I knew this track season I could do something well with a good winter behind me.”



Jacko Gill had three throws in the shot put over 20 metres, his best in round three where he was out to 20.53m, 17cm short of Tom Walsh’s 2017 meeting record. Gill who opened the season with 20.29m in Hastings gave his latest effort a tick.


“An improvement on Potts, I felt pretty good in the warm ups and it was a pass mark,” he said.


Ryan Ballantyne had a PB of 17.90m in second with Nick Palmer third sending the shot out to 16.64m. Jack Lewer improved on his New Zealand Para athlete F20 shot put record of 10.98m two weeks ago to 11.04m. Maddison Wesche went close to her PB of 17.10m in the shot put recording 17.01m. Kaia Tupu-South was second with a PB 14.04m and Para athlete Lisa Adams F37 set a New Zealand Para athlete record of 13.51m in third.



Anthony Nobilo came into his own in the hammer throw clearing 60 metres for the first time with the 7.26kg implement. Following on from his previous best of 58.99m at the Potts Classic Nobilo’s last three throws on Saturday were 59.14m, 60.88m, 61.93m and 59.57m. The national junior champion for the last two years has moved up to the senior ranks and looking forward to competing in the championships in Christchurch.


“We were hoping for a little bit more today and it’s definitely there, so bring it on at the nationals,” said Nobilo. “I did the seniors last year and got a bronze so hopefully I’m looking for an upgrade this year. “My coach Mike Schofield and I having been going at it in training double seasons all the time just honing the technique trying to get it all perfect,” he added.


Lauren Bruce HT 58.50m and DT 45.57m. Montaya Wharehinga HT 49.66m.



Hamish Kerr broke his own 2017 meeting record of 2.17m in the high jump clearing 2.21m. Keeley O’Hagan won the women’s high jump in the same height of 1.78m as second and third Emma Sutherland and Josephine Reeves.


Genki Dean of Japan a 2012 London Olympian won the javelin throw with 75.44m. Ben Langton Burnell was second with 71.56. Tori Peeters was out to 54.91m in the women’s javelin.


Edward Osei-Nketia won the sprint double in 10.83 (-0.4) over 100m and 21.83 (-1.1) in the 200m. Brooke Somerfield triumphed over Abby Goldie and Fiona Morrison in the 100m in 12.18 (+1.1) with Goldie winning the 200m in 24.79 (+0.2). Morrison won the 100m hurdles in 13.80 (-1.4) from Rochelle Coster 14.24. Charlotte Holland scored a win over Brooke Cull in the 400m in 56.70 while Luke Mercieca held out Josh Ledger in his 400m in 48.57.


The 800m winners were Dominic Devlin in 1:52.50 and Stella Pearless 2:11.33 PB from Krystie Solomon 2:11.80. Joshua Hawkins was over the 110m hurdles in 14.34 (-2.0) and Zachary Saunders claimed the 840mm 100m hurdles in 14.41 and the 300m hurdles in 40.98. Olly Parkinson won the 991mm 110m hurdles in 14.71 (-0.7) and the 914mm 400m hurdles in 55.93.


Marshall Hall failed to achieve a throw in the discus, Alexander Parkinson the best with the 2kg discus throwing 54.31m. Connor Bell threw the 2kg discus 53.75m. Siostina Hakeai DT 56.96m, Te Rina Keenan DT 56.16m.


Jordan Peters won the long jump with 7.05m (0.0). Corinna Minko women’s LJ 6.05m (+0.9), from Kelsey Berryman 5.95m (+1.9).


Brianna Cadwallader PB 300m H 44.71. Alessandra Macdonald PB 400m H 60.75 from Coster 62.03 also a PB. Andres Hernandez led throughout the boys 1500m in 4:01.81. Para athlete Anna Grimaldi T47 100m 13.23 (+0.2), LJ 5.20m (+0.3). Mitch Joynt T64 100m 12.93 (-0.5).


CHRISTCHURH
Athletics Canterbury Meeting, Including Steeplechase Championships, Nga Puna Wai Sports Hub – 9 February 2019


Tapenisa Havea 100m 12.57 (+2.2), 100m H 762mm 14.86 (+3.5), 3kg SP 14.57m. Sophie Glover 800m 2:19.84. Eva Pringle 3000m 10:37.39. Navajo Prentice 2000m St 7:09.44. Tatiana Kaumoana DT 45.78m. Caitlin Bonne 600g JT 41.52m. Kate Davies HJ 1.68m. John Gerber 100m 11.24 (-0.1), 200m 22.89 (+1.0). Henry Marr 400m 50.65. Nathan Cochrane 800m 1:58.19.


Max Attwell 100m 11.51 (-0.1), 110m H 16.25 (+0.7), PV 4.50m, LJ 6.06m (+1.7). Steve Lasei 2kg DT 44.53m. Alfie Baker HJ 1.85m. Oliver Beresford 5kg HT 45.34m. Andrew Allan TJ 13.88m (+0.2). Jared Neighbours 800g JT 50.14m. Maia Broughton 400m 57.71 mx.


DUNEDIN
Ness Cup Meeting, Caledonian Ground – 9 February 2019

Yasheek Rosario 100m 11.07 (+1.0). Fiona Centers 100m 12.24 (+1.0), 200m 25.28 (+0.4). Sophie Napper 400m 57.11 PB. Sam Stewart 400m 50.14. Alexander Brown 3000m RW 16:09.04. Nathan Hill mile 4:28.29 PB. Shay Veitch LJ 6.66m (-0.7), HJ 1.80m PB.


Liam Wilson T37 LJ 4.45m (-0.3) Para athlete NZ U/16 and U/19 record. Benjamin Baines F38 1kg DT 23.06m Para athlete NZ U/16 record. Jade Zaia 2kg DT 43.55m PB. Todd Bates HT 52.23m. Hugh McLeod-Jones 7.26kg HT 43.26m PB. Mayce Ballantyne HT 46.99m. Dyani Shepherd-Oates HT 45.11m.



INVERCARGILL
Twilight Meeting, Surrey Park – 8 February 2019


Emma Ryan DT 33.68m, SP 11.19m. Jessica Senior DT 33.29m. Trent Hogg 5kg SP 14.30m. Tessa Baird LJ 5.12m (+0.8). Sam Colyer LJ 6.71m (+0.5). James Tudor 800g JT 44.53m. Norman Tudor 800g JT 35.49m. Andrew Popham 100m 11.56 (+1.1). Ngarimu Paraki B14 60m 7.51 (+2.3), 100m 11.97 (+1.1).


AUCKLAND
Auckland Masters Championships, Mt Smart Stadium - 10 February 2019

At the Auckland Masters Championships at Mt Smart Stadium on Sunday Rochelle Coster set a New Zealand masters W30 60m record of 7.84 (-2.5), breaking Fiona Morrison’s recent record of 7.90 and she also set a W30 masters long jump record of 5.74m (+1.7) improving on Terry Genge’s 1990 record of 5.30m.


International Results
USA INDOORS
Meyo Invitational, South Bend IN, 1 February:
Matthew Prest 5000m 15:07.51 (22). Jordyn Blake 400m 59.17 (3R4).


Hillsdale Wide Track Classic, Hillsdale MI, 2 February:
Joshua Browne 800m 1:57.24 (1RA).


Jackson’s Invite, Nampa ID, 2 February:
Jeff Lautenslager 3000m 8:42.61 (9RA).


Columbia Challenge, Columbia SC, 2 February:
Christian Conder 3000m 8:49,39 (9R1).


USA Jaguar Invite, Birmingham AL, 3 February:
Ben Collerton HJ 2.01m (4).


GVSU Big Meet, Allendale MI, 8 February:
James Uhlenberg mile 4:13.13 PB (3RB).


Husky Classic, Seattle WA, 8 February:
Isaiah Priddey 3000m 8:10.87 PB (3RD). Harry Ewing 3000m 8:35.23 (12RC). Olivia Burdon 5000m 16:11.67 (17).


Fastrack National Invite, New York NY, 8 February:
Cameron Avery 3000m 8:23.29 (8). Holly Manning 3000m 10:04.58 (12).


BU David Hemery Valentine Invitational, Boston MA, 8 February:
Arianna Lord 1000m 2:53.02 PB (4).


Iowa State Classic, Ames IA, 8/9 February:
Bailey Stewart 200m 21.99 (10), 400m 47.78 (3), just outside his NZ indoor record of 47.62. Jordan Rackham mile 4:10.84 (10RC). George Beamish 3000m 7:56.84 PB (3). Alison Andrews-Paul 800m 2:15.07 (9RC). Caitlin McQuilkin-Bell 5000m 17:16.68 (16).


112th NYRR Millrose Games, New York NY, 9 February:
Nick Willis mile 3:54.80 (6), won by two times world indoor champion Ethiopian Yomif Kejelcha in 3:48.46, just outside El Guerrouj’s 1997 world indoor record of 3:48.45. Julian Oakley 4:02.07 (3R2).


Texas Tech Shootout, Lubbock TX, 9 February:
Aaron Booth LJ 7.21m (7).


Bobcat Invite, Maryville TX, 9 February:
Christopher Goodwin LJ 6.98m (5).


Music City Challenge, Nashville TS, 9 February:
Hannah Miller 3000m 9:21.44 (1RB). Anneke Grogan 3000m 10:03.96 (17RB), 5000m 17:26.18 (13).



POLAND
Orlen Copernicus Cup Indoors, Torun, 6 February:
Hamish Carson 1500m 3:40.16 (6).


SPAIN
Meeting Madrid Indoors Madrid, 8 February:
Hamish Carson 1500m 3:42.62 (5).


GERMANY
Norddeutsche Meisterschaften Indoors Neubrandenburg, 3 February:
Jenny Hauke 800m 2:10.55 (2).



AUSTRALIA
Canberra Track Classic, Australian Institute of Sport Athletics, Bruce ACT, 28 January:
Quentin Rew 10,000m RW 41:40.58 (10).


Box Hill Classic, Hagenauer Reserve Melbourne, 7 February:
Josh Maisey 3000m 8:30.97 PB (8RB).


AACT Championships, Canberra, 9/10 February:
Joseph Millar 100m 10.64 (+4.7) (3H5), 200m 21.64 (+1.4) (4H2). Zoe Hobbs 100m 11.42 (+0.7) (1H1) 11.42 (+2.6) (1R1), 200m 23.64 (+0.6) (1H6) 23.19 (+1.8) PB (1R1). Livvy Wilson 100m 11.72 (+3.7) (3H5) 11.93 (+0.2) (1R2), 200m 24.82 (+0.1) PB (5H1). Olivia Eaton 100m 11.74 (+0.7) PB (2H1) 11.97 (+2.6) (8R1), 200m 24.38 (-0.7) (1H4) 23.86 (+1.8) (8R1).


Symone Tafuna’I 100m 11.98 (+3.5) (5H2), 200m 25.12 (+0.6) (3H6). Portia Bing 100m 12.01 (+0.2) (3R2), 200m 23.76 (+0.1) (1H3) 23.57 (+1.8) PB (6R1), 400m H 56.60 PB (2), just outside the performance standard of 56.00 for the world championships. Georgia Hulls 200m 24.36 (+0.1) (3H3) 24.38 (+1.8) (5R2). Jemima Tennekoon 200m 24.85 (+0.1) PB (4H3), 400m 56.09 (5H2).


Oceania and Australia 20km RW Championships, Canberra, 10 February:
Quentin Rew 1:23:42 (8). Alana Barber 1:36:38 (6).


JAPAN
Osaka Women’s Marathon, 27 January:
Camille Buscomb was a pace maker through 10km in 34:37 and the half marathon in one of her best times of 1:13:06.
Road and Trail Races Around the Country
Auckland
Pakuranga 5km, Lloyd Elsmore Park, 4 February:
Ronan Codyre 17:18, Christian De Vaal 17:24, Joe Shiozawa 17:40.


O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 5 February:
Josh Lokes 16:51, Matt Carrol 16:52, John Mauro 16:59. Katrin Gottschalk 19:07, Christine Adamson 19:08, Rosie Taylor 21:03.


Rat Race 5km, Takapuna, 6 February:
Mark Blake 18:06, Tommo Cooper-Cuthbert 18:59, Chris Braithwaite 19:44.


YMCA 10km, Auckland Domain, 7 February:
Gene Rand 36:58, Isozaki Kotaro 37:11, Patrik Dusek 37:17. 5km; Daniel Smith 18:49, Keith Burrows 19:04, Andrew Mulqueen 19:22.


Mizuno Coatesville Half Marathon, 10 February:
Jono Jackson 1:13:31, Mark Paterson 1:18:07, Alex De Beer 1:19:55. Karen Donaldson 1:29:22, Sarah Adam 1:32:51, Cath Delaporte 1:33:21. Walk; Gabriela Diver 2:25:13, Lyndon Hohaia 2:25:20.


8km; James Kuegler 29:09, Jamie Reid 29:26, Cameron De L’Isle 30:43. Jenna Weir 31:57, Kellie Barnard 33:04, Lauren Church 33:33.


Hamilton
Eastside Riverpath 5km, 5 February:
John Bowe 18:30, Robert Townsend 18:42, Kris Moore 19:12. Helen Gavin 19:53.



Tauranga
Bay Run 5km, 7 February:
Hudson Beetham 19:44, Grant Taylor 19:45, Karel Van Wyk 19:58.


Wellington
Waterfront 5km, 5 February:
Daniel Jones 15:29, Patrick McKenna 16:39, Stephen Bass 18:14. Esther George 18:55, Abby Miller 20:15, Sophie Dickson 20:44. Walk; Daniel Du Toit 22:57.


The Honest 10km, Oriental Bay, 10 February:
Nathan Tse 33:04, John Beale 38:26, Andrew Rutherdale 38:37.



Westport
Buller Gorge Marathon and Half Marathon, 9 February:
Andy Good 2:25:50, Raoul Jankowski 2:41:13, George Varney 2:55:19, Hayden Zervos 2:57:31. Hannah Oldroyd 2:53:58, Roxanne Shahtahmasebi 3:01:50, Lisa Brignull 3:05:05, Klaartije Van Schie 3:08:11.


Half; Chris Dunell 1:12:23, Vajin Armstrong 1:13:01, Orestas Rimkus 1:16:00. Ruth Croft 1:17:09, Emma Perron 1:24:49, Paula Canning 1:27:07. Walk; Michael Thwaites 2:20:47.


Christchurch
Shoe Clinic Asics 5km Series, North Hagley Park, 5 February:
Sean Eustace 15:18, Mark Bailey 15:54, Vajin Armstrong 16:11. Andrea Hewitt 17:24, Olivia Ritchie 17:29, Hannah Oldroyd 17:50.


Credit - Athletics nz