Athletics New Zealand Weekly Round Up.

Published
23/03/2020


This week's edition includes:

- NZ Track & Field results
- Road and Trail race results from around the country

New Zealand Competition Results
AUCKLAND
McKinnon Shield Meeting #14 and Athletics New Zealand 10,000m Championship, Mt Smart Stadium – 21 March 2020
In a flawless display of pace running and in perfect evening conditions, New Zealand cross country champion Cameron Graves, won the national 10,000m title in 29:55.47. He set the pace from the start, going through the 3km in 8:57 and the 5km in 14:59. Daniel Balchin was able to stick with him and took a couple of laps, before Graves eased into the lead and went on to win. Balchin recorded a PB 30:13.90, with Michael Voss, second last year, third in 30:31.05 and Fabian Downs fourth in 30:59.62. Graves said he was down to do the pace making.

“I was supposed to be pacing through to 8k for Fabs (Fabian Downs) and then see how I felt, with five laps to go and I felt alright tonight so I just pushed on and the boys couldn’t hang with it, so I held it through. I was aiming for 30 minutes flat and I just went a little bit under”.

He said he was pleased to get a 10,000m track title. “I really enjoy running the 10k so it’s a privilege to win the national title and I’m looking forward to the winter ahead.” Graves will be defending his cross country title at Dunedin’s Chisholm Park Golf Course on 1 August. “With everything up in the air at the moment, us runners just have to carry on and train to stay fit, and then see what happens in terms of the global situation at the moment.”

Lisa Cross, national 10km road champion in 2011, half marathon champion in 2012, and cross country champion in 2018 won the women’s title in 34:56.57 after covering the first half in 17:28. Anneke Grogan was second in a PB 37:01.32. Hamish Gill, runner up in both the 100m and 200m at the National Championships, won the 200m in 21.30 +2.8 from national under 20 champion Tommy Te Puni 21.67 and national under 18 champion Zachary Saunders 22.06. Gill also won the long jump with 6.95m +0.1. Charlotte Goldsmith won the women’s long jump 5.29m 0.0.

Dominic Overend back after an injury, won the 100m in 10.85 +1.4 from Saunders 10.95. National long jump champion Briana Stephenson won the women’s sprint double in 11.84 +1.1 and 24.37 0.0. Nadia Evans was second in the 200m in 24.73, just outside her PB of 24.70 at the North Harbour Secondary Schools Championships two weeks ago. Annalies Kalma, national senior 400m champion was third in the 200m in 25.01 before going on to win the 400m in 54.96 from Holly Rule of Whangarei who ran a PB of 55.67.

Sophie Atkinson out-paced Krystie Solomon over the closing stages of the 800m to win in a PB 2:10.35. Solomon clocked 2:11.41 with Kate Borton third in 2:23.42. Mikael Starzynski, second in the National Championships won the 800m in 1:53.41. Zane Powell national under 18 3000m champion ran a PB of 3:55.67 to beat Matthew Taylor who recorded 3:56.24 in the 1500m. Charli Miller, under 20 5000m champion, led from start to finish in the women’s 1500m in 4:27.42. Kimberley May (16) recorded a PB of 4:32.93 in second. National cross country champion Maiya Christini was third in 4:37.78 and Brigid Dennehy fourth in 4:42.46 PB.

The 300m hurdles winners were Tom Christie 42.43 and Maddie Kelso-Heap 49.28. In the 838mm 300m hurdles Jack Mitchell recorded 45.17. Quinn Gardiner-Hall clocked an inaugural 16:32.41 in the 3000m race walk. Former national long jump and 100m champion and second in the triple jump this year Matthew Wyatt won the triple jump with 14.07m 0.0. Senior and junior women’s triple jump champion Kayla Goodwin won the women’s triple with a jump of 12.09m +0.9.

There was very little between Arno van der Westhuizen and Anthony Barmes in the hammer competition, van der Westhuizen throwing 50.52m and Barmes 50.25m. Centaine Noom-Duckworth had the 4kg hammer out to 47.27m and Suluama-Rose Vaeau-Mulitalo threw the 3kg hammer 45.55m and Lilli McGreal 37.83m PB. Blessing Sefo second in the under 18 at the nationals, won the 5kg shot put with a PB 15.24m. Fano Asiata was second with 12.72m and he also threw the 5kg hammer 43.45m PB.

Auckland City Athletics Meeting, Mt Smart Stadium – 18 March 2020
Tommy Te Puni 200m 21.57 +2.8. Luca Gent 400m 56.04. Isabel Allen 400m 58.20. Joanna Poland 800m 2:17.91. Maiya Christini 800m 2:19.51.

Bays Special Meeting, AUT Millennium Stadium – 17 March 2020
Tim Cornish 800m 1:55.79. Matthew Taylor 800m 1:58.22. Lucy Jacobs 800m 2:08.46 PB.


PALMERSTON NORTH
Last Chance PB Meeting, Manawatu Community Athletic Track – 21 March 2020
Benjamin Wall won the 1500m in a PB 3:49.19 from Max Karamanolis 3:53.38 PB, Zach Bellamy 3:54.57 PB and Noah Macdermid 3:55.10 PB. Josh Ledger 400m 49.65, Travis Bayler 53.74, Tayla Brunger 54.63 PB mx. Ruby Barton 800m 2:13.10 PB mx, Maia Wilkinson 2:15.36 PB mx. Jean Koznyiak Mixed 1500m 4:28.74, Stephanie Walker 4:47.52, Edie Koznyiak 4:48.24 PB, Eliza Squire 4:48.58 PB, Angela Jukes 4:49.73, Hayley Cornwall 4:51.94.


Road and Trail Races Around the Country
AUCKLAND
Pakuranga 5km, Lloyd Elsmore Park, 16 March: David Lee 15:55, David De Vaal 18:49, Connor Jamieson 19:47. Michelle Lyons 20:26.

O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 17 March: David Bagot 16:38, Keith Burrows 16:53, Daniel Chai 17:37. Christine Adamson 20:54.

YMCA 10km Summer Series, Auckland Domain, 19 March: Daniel Yep 41:09. Catherine O’Donnell 49:21.

HAMILTON
Eastside Riverpath 5km, 17 March: Kalib Guy 18:48, Kris Moore 19:36, Mike Harris 19:38. Melisa McNearney 20:09.

HASTINGS
Hastings Fun 5km #2, 19 March: Karsen Vesty 18:41, Cameron Potts 18:42, Matthew Apperley 19:12.

NELSON
Honest Lawyer 5km Series, Monaco, 16 March: Luke Kelly 19:12, Ryan Martyn 19:12, David Francis 19:13. Klaartje Van Schie 20:15, Katie Malthus 21:15, Colette Read 21:22.

Eddyline 5km Series, Templemore Course, 18 March: Chris Sharland 17:54, Curtis Moore 18:05, Brian Kemp 18:32.

Obituary
Renowned shot put and discus throw exponent of the 1980’s, Henry Smith of Titahi Bay Wellington died on Saturday 14 March 2020 aged 64. Smith competed for the Titahi Bay Athletic Club for 25 years and was the Patron of the Club. He was a Porirua City Councillor for three years from 2007.

He won 12 New Zealand titles, six shot put 1983-86, 88 and 1993, and six discus throw 1984-88 and 1993. He had a best shot put of 17.16m set in Christchurch in 1981 which is 12th on the New Zealand all-time list and a best discus of 56.60m in Wellington in 1986 which is 11th on the all-time list.

Smith won the silver medal in the shot put at the 1979 and 1983 South Pacific Games and bronze medal in the discus in 1979 and the gold in the discus in 1983. He represented Samoa at the 1984 Los Angeles Olympic Games in the shot put and the discus and was the flag-bearer for Samoa at the 1988 Seoul Olympic Games where he competed in the discus throw.


Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent